Na začátku 20. století tu byla jen spalující namibijská poušť. Její podobu změnil náhodný nález železničního dělníka Zachariase Lewala, který našel, při čištění kolejnic, blyštivé kameny. Když je ukázal svému nadřízenému, tomu došlo, že v ruce drží klíč k neskutečnému bohatství. Příroda tu ukázala svoji štedrost a tím začala diamantová horečka v Kolmanskopu.
Pokračovat ve čtení
Zuzana Benešová
Autor fotografie
Více na jeho webu
Lidem prý stačilo plazit se pískem a ruce měly plné diamantů. Díky obrovské zásobě se tu usídlilo na 700 rodin dělníků a užívaly si cesty na vrchol, přepychových domů, kina, bazénu, kasina, herny ale i nemocnice a byl tu první rentgen na jižní polokouli. Dokonce v městečku fungoval řezník, pekařství a každé ráno se rozvážel led.
Jenže, jak začalo ubývat diamantů, začalo vše pomalu upadat a rok 1954 ohlásil definitivní konec pohádkové oázy.
Nás na cestě do Kolmanskopu zastihla pořádná písečná bouře, jen kluci byli odvážní natolik, že se vydali ven z auta a schytali pořádnou nálož písku v puse, v očích a pocitu, že tady by se nechtěli ztratit. Při příjezdu k bráně jsme zahlédli dvě místní holky, co se s igelitkou přes hlavu snažily alespoň nějak uchránit před pískem. Cedule u vchodu nám ale oznamovala, že prohlídky budou až druhý den ráno. To se nám moc nehodilo do našeho plánu, ale nakonec se na nás usmálo štěstí a bez jakýchkoliv turistů jsme mohli procházet místy, ze kterých někdy trochu mrazí a někdy trochu děsí, kvůli strašidelným zvukům v kombinaci zchátralých domů a neutuchajícího větru. Fascinující místo.
Dneska je Kolmanskop ukázkou toho, jak rychle si namibijská poušť dokáže vzít své teritorium zpátky.
Foceno na Kodak Portru 160 a Canon AE-1.
Ať jste profík nebo hobík, inspirujte ostatní a dostaňte se do společnosti skvělých fotografů. Pomáhejte s námi.
Chci přidat svou fotografii