Setkali jsme se s ní poprvé krátce po pádu Rakky, hlavního města IS v Sýrii. Podařilo se nám s kolegyní Markétou Kutilovou získat povolení pro vstup do ostře střeženého detenčního centra, kde Kurdové zadržovali ženy a děti džihádistů, zabitých či zajatých při pádu Rakky. Novináři k nim nesměli, ženy byly prakticky uvězněny. My povolení získaly díky tomu, že jsme válku s Islámským státem pokrývaly prakticky od začátku a Kurdové nás znali. Věděli, že jsme s nimi pobývaly na frontových liniích, že jsme neúnavně psaly o anexi Afrínu, který zabralo Kurdům Turecko. A tak nás za odměnu "pustli" na džihádistky.
Pokračovat ve čtení
Lenka Klicperová
Autor fotografie
Více na jeho webu
Zama byla první z rusky mluvících džihádistek, která nás vzala na návštěvu do svého stanu a byla ochotná vyprávět svůj příběh. Její muž, bývalý policista z Dagestánu, je v zajetí. Zama neví, kde přesně. Milovala ho a má jediné přání - znovu se s ním vidět. Zama snad i věřila všemu, co jí muž navykládal. A nestarala se, zda je to pravda či ne.
„Nevím, jestli můj muž za IS bojoval. Řekl mi vždycky, že jede na tři týdny pryč pracovat, dělal mechanika," stále věří Zama.
Její muž na 99 % za IS bojoval. A Zama ho do Islámského státu, jejich vysněného chalífátu, ráda následovala. Byla sice jen doma, zavřená mezi čtyřma stěnama, nebojovala sama aktivně, ale byla stále součástí strašlivé mašinerie IS. Jenže Zama by svého muže následovala klidně i do pekel, jak ho milovala.
Většina zatčených džihádistek o své minulosti lže, vědomě překrucují pravdu a mnohé z těchto žen se aktivně podílely na vzestupu IS. Jen menšina pouze následovala svého muže a jen mizivé procento se v chalífátu ocitlo proti své vůli. Nepočítáme-li zajaté jezídky, které sloužily IS jako sexuální otrokyně.
Zama je ale spíš nešťastnice, která si moc neuvědomovala, co se kolem děje. Možná. Ale možná taky jen prohnaně předstírá chudinku a realita je úplně jiná. To ví asi jen ona sama, důkazy se shání velice těžce. V každém případě, od pádu Rakky před dvěma lety, neopustila detenční tábor a její budoucnost v Sýrii je hodně temná. A stejně tak budoucnost jejich dětí, které v táboře vyrůstají bez vzdělání, jen s koránem přeloženým do ruštiny.
Ať jste profík nebo hobík, inspirujte ostatní a dostaňte se do společnosti skvělých fotografů. Pomáhejte s námi.
Chci přidat svou fotografii