Článek ze dne: 1. leden 2019 Autor článku: Příběhy fotek

Proč to děláme?

Od prvotní myšlenky, pravidelně přinášet dobré fotky s příběhem, až k realizaci projektu uběhly skoro dva roky. Cesta ke spuštění online galerie byla dlouhá a náročná. Ve snaze vylepšit, co se dá, jsme několikrát celý koncept zásadně změnili. Pocity nadšení střídaly pochybnosti a nejednou nás napadlo to vzdát. O to víc nás těší, že začátkem ledna 2019, Příběhy fotek spatřily světlo online světa.

FORUM_ COLOR_00087m.jpg

Nejspíš znáte tu dětskou zvědavost, kdy vás po každé odpovědi čekalo další “proč”. Říká se, že pokud na tuto otázku po sobě alespoň pětkrát smysluplně odpovíte, ubíráte se správným směrem. Pojďme si to tedy vyzkoušet.

1. Proč to děláme? Našli jsme způsob, jak pomáhat.

Fotografiie je pro nás nejen způsob seberealizace a živobytí, ale také prostředek, jak pomáhat druhým. Jelikož oba fotíme převážně svatby a chceme podporovat komunitu fotografů, pořádáme Festival svatebních fotografů. Když před čtyřmi roky proběhl 1. ročník, bylo to pravděpodobně největší setkání svatebních fotografů na jednom místě, v historii České i Slovenské republiky.

Sešlo se nás tehdy přes sto. Od té doby se festival rozrostl na dvoudenní akci s 200 účastníky. V duchu našeho kréda “Amatéři si konkurují, profesionálové pomáhají” každoročně darujeme finanční výtěžek ve výši 100.000 Kč na dobročinné účely. Celkem jsme již během třech ročníků dosáhli částky 300.000 Kč.

Kromě českých předních svatebních fotografů a kameramanů k nám jezdí přednášet i zahraniční hvězdy. Festival se tak stal místem i způsobem, jak se navzájem inspirovat, potkávat a aktivně vytvářet komunitu svatebních tvůrců.

To právě díky festivalu jsme pochopili, že skrze fotku můžeme pomáhat těm, kteří to opravdu potřebují a zároveň rozvíjet sebe i ostatní.

2. Proč to děláme? Baví nás to.

To, co nás těší, naplňuje a dává nám smysl, propojuje fotka. Baví nás pořádat festival, podporovat komunitu, setkávat se s kolegy a společně diskutovat nad fotkami. Rádi se učíme novým věcem, necháváme se inspirovat a stejně tak rádi inspirujeme druhé. I proto jsme se pustili do video podcastů - rozhovorů s fotografy. Máme radost, když vidíme, že nadšení je oboustranné.

Navíc jsme měli to štěstí, že jsme do projektu nadchli lidi okolo nás. Profesionály z různých oborů, kteří nám pomáhali a bez kterých by projekt vůbec nevznikl. Od začátku pro nás Příběhy fotek znamenají velký kus osobního rozvoje, za který jsme neskutečně vděční.

3. Proč to děláme? Máme rádi příběhy.

Příběh doprovází fotografii od samotného počátku, kdy první pokusy Nicéphora Niepce na začátku 19. století spatřily světlo světa. Dnes to fotografie nemá lehké. Jsme jí obklopeni prakticky všude. Dokonce se spojení slov “příběh” a “fotografie” lidem zajídá. Je to dáno jeho nadužíváním, reklamou i sociálními sítěmi, kde aby člověk osobitost pohledal. My ale stále věříme, že je to právě příběh, který může dobré fotografii pomoci, v té záplavě vizuálního šumu, kterým jsme obklopeni.

4. Proč to děláme? Fotky patří na papír.

A taky se říká, že fotka je fotkou, až když je na papíře. Zavedení autoři by vám určitě potvrdili, že lidé u nás stále často vnímají fotografii jako reprodukované umění a nejsou ochotni platit za tisky, jako je to běžné v zahraničí. Nechceme narovnávat tuto situaci, to nám nepřísluší. Přesto doufáme, že spojení dobrých příběhů a dobročinné myšlenky může napomoci jak lidem, kteří to potřebují, tak fotografům i jejich fotografiím.

5. Proč to děláme? A proč by ne :)

 

Máte co ukázat?
Pošlete nám svůj
příběh fotky!

Ať jste profík nebo hobík, inspirujte ostatní a dostaňte se do společnosti skvělých fotografů. Pomáhejte s námi.

Chci přidat svou fotografii
Není dovoleno použití fotografií bez souhlasu provozovatele a autora fotografie.

Copyright © 2019, FOR-UM fotografů z. s.